logo
 • Пн.-Пт.: з 8:00 до 21:00
 • Сб.-Нд.: з 9:00 до 18:00
logo

Рак губи — злоякісна пухлина, яка утворюється на епітеліальному шарі червоної облямівки губ. Термін «червона облямівка» стосується прикордонного місця, де шкірний покрив переходить в слизову оболонку, пронизану великою кількістю кровоносних судин і нервових закінчень. Попри відносно невелику частку в загальній структурі онкологічних пухлин (близько 1,4 %), ця неоплазія найчастіше діагностується серед чоловічого населення старшої вікової групи.

Патологія зустрічається переважно у чоловіків — у 5,8 випадку на 100 тис. населення проти 1,6 випадку серед жінок. Водночас велика кількість захворювань (96–97 %) припадає на рак нижньої губи. Чому у більшості випадків захворювання локалізується саме в цьому місці, й досі вчені не пояснили. Однак заведено вважати, що тканинна специфіка нижньої губи, в якій значно менше сальних залоз стосовно верхньої, є основною причиною її слабкого захисту від негативного впливу факторів зовнішнього середовища. Це також обумовлено невеликою кількістю природного мастила для її захисту за умови більшої активності та рухливості.

Рак верхньої губи зустрічається переважно в осіб жіночої статі, на його частку припадає лише 3–4 %.

Ріст захворюваності спостерігається в осіб після 55–65 років, тому хворобу вважають хворобою старості. Патологія відносно рідко зустрічається у людей середнього віку. Злоякісна пухлина губи характеризується повільним розвитком, проростанням в навколишні тканини та пізнім метастазуванням. Рак на губі має слабко виражену тенденцію до поширення онкопроцесу, проявляється переважно місцевими змінами. Для цього виду неоплазії характерна менша злоякісність процесу стосовно онкологічних пухлин інших локалізацій в порожнині рота.

Етіологія і фактори, що призводять до захворювання на рак губи 

 • Вплив клімато-метеорологічних факторів, що негативно впливають на слизові оболонки та шкіру людини: сонячна інсоляція, низька й висока вологість, температура повітря та її різкі перепади. Існує пряма залежність між рівнем захворюваності та географічною широтою проживання, що залежить від високого рівня інсоляції — сонячного опромінення.
 • Тривала й часта механічна травматизація епітеліального шару губ: пошкодження зубними протезами, порізи під час гоління, пірсинг верхньої чи нижньої губи, атрофічні процеси в шкірі в осіб похилого віку.
 • Великі ураження губ вірусом герпесу, папіломи, що з’являються періодично.
 • Тютюнопаління, особливо з використанням курильної трубки та низькосортних сортів тютюну, жування сухих рослинних сумішей, зловживання неякісними алкоголевмісними напоями, вживання дуже пряної, гострої та гарячої їжі.
 • Фонові патологічні процеси: тріщини губ, плоскі лейкоплакії, хронічні виразки, хейліти.
 • Незадовільний стан порожнини рота: присутність каріозних зубів.
 • Професійні шкідливості: робота в умовах тісного контакту з хімічними канцерогенними речовинами.

Класифікація

Щоб зрозуміти, як визначити рак губи, розглянемо різновиди цього захворювання.

За гістологічною структурою розрізняють такі види:

 • Плоскоклітинний рак зі зроговілого епітелію — проявляється повільно, з випинанням назовні, незначною розповсюдженістю на навколишні тканини. Характеризується пізньою появою виразок, метастази трапляються рідко.
 • Плоскоклітинний незроговілий рак — зростає стрімко углиб губи, активно поширюється на навколишні тканини, швидко провокує появу виразок і часті метастази в прилеглі тканини.

Рак губ найчастіше метастазує в сусідні лімфовузли, кісткову тканину нижньої щелепи, залози, рідше — в тканини легенів. Неоплазія нижньої губи поширюється через систему лімфотоку або шляхом проростання в кістки щелепи. Процес значною мірою визначається габаритами, які має первинна пухлина. Так, метастази в прилеглі тканини шиї розвиваються у 55 % ​​пацієнтів при досягненні пухлини діаметра 3 і більше сантиметрів. Частота метастазів в тканини, лімфовузли та органи за межами шиї, не перевищує 3 %.

За клінічним перебігом виділяють бородавчастий, папілярний та інфільтративно-виразковий рак верхньої або нижньої губи. Поширеність онкологічного процесу визначається за стадійною класифікацією:

 • 1 — пухлина діаметром до 2 см, у процесі не задіяні лімфовузли;
 • 2 — неоплазма досягає 4 см, без залучення лімфатичних вузлів;
 • 3 — розміри також складають 4 см, присутні метастази в прилеглі лімфовузли розміром до 3 см;
 • 4 а — розмір від 4 сантиметрів, метастази в лімфатичних вузлах не перевищують 6 см;
 • 4 б — процес проростає в стінку глотки та основу черепа, метастазує в прилеглі тканини;
 • 4 с — поширення у віддалені тканини й органи.

Рак губи: симптоми

Появі та розвитку онкологічного процесу зазвичай передують передпухлинні, доброякісні захворювання і негативні фонові стани шкіри облямівки, які й формують перші симптоми раку губи. Значно рідше злоякісний процес розвивається на незмінених тканинах.

Який вигляд має рак губи

Новоутворення локалізуються переважно в місцях червоної облямівки з розташуванням тканинних дефектів між кутом і центром нижньої губи. Найбільш часті ознаки раку губи:

 • новоутворення щільної консистенції, покриті скоринкою;
 • неглибокі виразки з ущільненими краями, які не супроводжуються будь-якою симптоматикою.

Рідше початкова стадія раку губи супроводжується свербінням. Потім у місці його появи, на тлі збільшення губ з'являються дефекти тканин, виразки з наявністю в їх основі інфільтрату (згусток клітинних елементів з кров'ю і лімфою), які супроводжуються болем і набряком. Виникають такі ерозійні поверхні з інфільтратом частіше після видалення ороговілих мас. У зоні ерозії часто з'являються розростання сосочкового виду, що кровоточать навіть від легкої травми. Сильніший больовий синдром характерний для виразково-інфільтративної форми. Саме наявність інфільтрату належить до найважливіших ознак того, що процес перетворюється на злоякісний.

У міру поширення ракового процесу, проростання в навколишні тканини, симптоми набувають більш вираженого характеру. У хворого з'являються:

 • смердючий запах з рота;
 • порушення тембру голосу;
 • слинотеча;
 • хворобливість в горлі;
 • синюшне забарвлення слизової;
 • утруднення під час вживання їжі;
 • посилений біль;
 • страждає функція нижньої щелепи та поглиблюються косметичні дефекти.

Прилеглі лімфовузли щільно згуртовуються з тканинами, що їх оточують, і ущільнюються, збільшується загальна негативна симптоматика: слабкість, втомлюваність, виснаження. У переважній більшості випадків при зростанні пухлини та поширенні процесу, захворювання супроводжується тканинним розпадом, додається вторинна інфекція бактеріального генезу.

Якщо ви запідозрили ознаки, що вказують на розвиток раку губи, важливо швидко звернутися до лікаря, який призначить необхідне обстеження.

Діагностичні процедури

Діагноз ставиться пацієнту з урахуванням скарг та відомостей, отриманих у результаті фізичних методів обстеження губи, слизової порожнини рота з використанням лупи, а також результатів інструментальної діагностики. Розглядають результати:

 • УЗД зони губ і шиї;
 • рентгенографії нижньої щелепи;
 • цитологічного дослідження мазків-відбитків, пунктата та вискрібків з первинної пухлини та найближчих лімфатичних вузлів.

Надзвичайно інформативним методом діагностики є інноваційний метод ПЕТ-КТ (позитронно-емісійний томограф). Він базується на використанні радіологічного методу та можливостей новітніх комп'ютерних технологій. Це дозволяє виявити мікрометастази й оцінити відповідь на вже проведену терапію, а за необхідності - вибрати оптимальний шлях лікування.

Також повинна проводиться диференціальне дослідження з кандидозом, сифілісом, герпетичними проявами. У більшості випадків діагностика новоутворення не викликає ускладнень.

Лікування

Провідними терапевтичними методами є променеві та хірургічні способи. Хіміотерапевтичний вплив проводиться переважно під час лікування захворювання на пізніх стадіях. Новоутворення незначних розмірів у випадках відсутності метастазів можуть лікуватися функціонально-щадним методом вакуумного впливу — рідким азотом. Цей спосіб досить ефективний, особливо в осіб із супутніми захворюваннями. Короткофокусна рентгенотерапія (променевий метод) також результативним на початковій стадії захворювання.

Хірургічна резекція області новоутворень на губі проводиться пацієнтам за відсутності метастазів або з видаленням слинних залоз, шийної клітковини та прилеглих лімфовузлів за їх наявності. Якщо віддалені метастази вже виявлені, призначають курс системного хімічного впливу препаратами платини. Пізніше проводяться відновлюють пластичні операції губи та інших частин обличчя. Стійке вилікування раку губи 1 стадії досягається в 95–98 %, 2 стадії — в 62–75 %, 3 стадії — 32–40 %.

Профілактика

В основі профілактики онкології верхньої та нижньої губи лежить комплекс нескладних заходів:

 • Повна відмова від тютюнопаління, вживання жувальних сумішей, що дратують слизову. Рак губи від куріння зустрічається в 35 % випадків. Тканини піддаються впливу різного роду речовин, що містяться в тютюні, а також гарячого сигаретного диму. Це сприяє пересихання і втрату вологи слизової губ з розвитком мікротріщин. У процесі куріння, при взаємодії продуктів згоряння тютюну зі слиною в умовах надзвичайно високої температури, утворюються речовини з канцерогенною дією. Це поліциклічні вуглеводні, 3,4-бензпірен, антрацен, а також радіоактивний полоній, що міститься в тютюновому димі. Варто знати, що концентрація канцерогенів збільшується при глибокому затягуванні та викурюванні сигарети до кінця.
 • Своєчасне лікування різних фонових захворювань слизової й шкірної оболонки губ, передпухлинних змін.
 • Усунення негативних природних факторів (сонячної інсоляції, холоду) і впливу виробничих факторів (високої температури, контакту шкіри обличчя з канцерогенами). Використання засобів захисту губ, індиферентних гігієнічних мазей.
 • Ретельне дотримання гігієни порожнини рота, вчасно проведене та адекватне протезування.
 • Всі пацієнти, які перенесли рак губи, повинні перебувати на обліку з активним періодичним оглядом.

Особливого значення у профілактиці набуває освітня робота, спрямована на створення високої онкологічної настороженості населення та передачу знань про те, як починається рак губи. Це обумовлено тим, що не дивлячись на доступність спостереження за будь-якими процесами на губах, більшість осіб не насторожує поява в цьому місці висипань і ущільнень, невеликих виразок, які часто відносять до звичних проявів герпесу й застуди. 

А оскільки початок захворювання протікає без вираженої симптоматики, багато пацієнтів, які вже мають рак губи (початкова стадія онкологічного процесу) нехтують початковим моментом і пізно звертаються за консультацією до фахівців. Тому за появи перших підозрілих ущільнень, які не проходять після 2 тижнів терапевтичних заходів, а навпаки, навіть прогресують, обов'язково і без зволікань треба звернутися до лікаря.

Не забувайте, що саме стадія раку губи й своєчасно призначене лікування обумовлюють сприятливий прогноз. Рано діагностований рак губи добре піддається лікуванню. Багато в чому це обумовлено локалізацією пухлини, що полегшує лікувальний процес, поки вона не виходить за межі слизового і підслизового шарів.

Прогноз виживання значно погіршується за наявності множинних метастазів в навколишні тканини. Зазвичай, працездатність пацієнтів після лікування відновлюється. Однак найчастіше потрібно змінювати роботу, особливо якщо вона пов'язана з тривалим перебуванням в умовах інсоляції, холодного чи гарячого повітря, присутні часті контакти з канцерогенними агентами.

Автор статті:
Сушик Лілія Миколаївна
Стаж: 14 років
Cпеціалізація: Лікар-онколог першої категорії

Вiдгуки
Вiдгуки з фото
Залишити відгук:
Ваша оцінка:
Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
phone
Допоможемо знайти лікаря
Ми вам передзвонимо найближчим часом
Подзвонити Замовити дзвінок
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Передзвоніть
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ