logo
 • Пн.-Пт.: з 8:00 до 21:00
 • Сб.-Нд.: з 9:00 до 18:00
logo

Під терміном «рак горла» найбільш часто мається на увазі первинний рак гортані. Незважаючи на його досить низький рівень діагностування (близько 3 % від всіх онкозахворювань), в структурі злоякісних новоутворень ЛОР-органів на його частку припадає 50-60 %. По відношенню до голосових зв'язок, в гортані прийнято умовно виділяти три відділи: верхній (над зв'язками), середній (в місці їх розташування) та нижній (розташований під ними):

 • переважна кількість (близько 65 %) злоякісних утворень припадає на середній відділ;
 • 30-35 % — на верхній;
 • близько 5-10 % — на нижню частину гортані та онкологію, при якій до процесу залучено кілька відділів.

У структурі онкологічної захворюваності раком гортані з явною перевагою «лідирують» чоловіки. На їх частку припадає 2,8 %, в той час, як на частку жінок всього 0,16 %.

Захворювання часто розвивається на тлі гіперпластичного ларингіту з кератозом, папілом та інших фонових процесів. Найбільш значущими з них є:

 • Папілома / папіломатоз (малігнізація спостерігається майже в 40 % випадків).
 • Пахідермія (нарости епідермісу), розташовані переважно поблизу відростків хрящів.
 • Дискератоз — лейкокератоз, лейкоплакії (зроговіння слизової).
 • Фіброми в задній частині голосових складок.
 • Рубцевий процес, викликаний опіком, деякими інфекціями.

Гістологічно рак горла на 98 % належить до плоскоклітинного раку, що розвивається з клітин гортанної слизової. Частота утворення метастаз спостерігається в 25-50 % випадків і відбувається переважно лімфогенним шляхом у напрямку регіонарних лімфовузлів. Цьому сприяє специфіка анатомічної будови лімфатичної системи шиї.

Основні фактори ризику

Основними факторами ризику є вживання тютюна та алкоголю. У курців, а також осіб, що зловживають жувальними сумішами та алкоголевмісними напоями, ризик розвитку первинних / повторних злоякісних утворень підвищений в 6-10 разів. При цьому рівень відносного ризику статистично достовірно корелює з тривалістю (стажем) куріння та його інтенсивністю (кількістю викурених сигарет). Така ж залежність спостерігається і при зловживанні алкоголем. 

Також факторами ризику виникнення раку є:

 • Онкогенні віруси папіломи людини, вплив яких за останнє десятиліття значно зріс, в деяких вікових групах відтіснили фактори, обумовлені вживанням тютюну та алкоголю.
 • Несприятлива екологічна атмосфера в регіоні проживання або на місці трудової діяльності (зайнятість на виробництві, де існує контакт з азбестом, парами різних кислот, фенолом, бензолом).
 • Променева терапія, проведена в області голови / шиї.
 • Генетична схильність.

Симптоми раку горла

Клінічна симптоматика визначається локалізацією, поширеністю, характером росту, наявністю метастазів. Відповідно до цього, прояви раку горла варіюються в широких межах.

На нульовій стадії захворювання («рак на місці») будь-яка виражена специфічна симптоматика практично відсутня. Це заважає розпізнати рак горла та сприяє більш пізньому зверненню до медустанови.

На ранній стадії переважає симптоматика з боку горла — періодичне першіння, захриплість, хворобливість, зміна голосу, епізодичний / постійний сухий кашель. Ці симптоми не проходять після застосування болезаспокійливих і протикашльових засобів, на відміну від простудних захворювань. Може бути присутнім субфебрильна температура (постійно підвищена температура), відзначатися збільшення підщелепних і шийних лімфовузлів.

При подальшому зростанні пухлини в гортані (при ураженні голосових складок і залученні в процес навколишніх тканин) з'являються такі ознаки раку горла як:

 • осиплість голосу, що переходить в афонію;
 • відчуття знаходження чужорідного тіла в горлі;
 • біль під час ковтання;
 • головні болі;
 • розлади сну;
 • дратівливість.

При наявності раку подскладочного відділу пацієнти відзначають утруднення дихання, болі в горлі, що поширюються на всю шию. На подальших стадіях захворювання, при розпаді пухлини можуть з'являтися:

 • неприємний запах і виділення мокротиння, часто з домішками крові з рота / носа;
 • різка втрата ваги з розвитком нутріцідної, переважно білково-енергетичної, недостатності.

Стадії раку горла

При встановленні діагнозу виділяють кілька стадій раку горла.

Рак горла I стадії. Пухлина обмежена маленькою ділянкою слизової / підслизового шару, знаходиться в межах одного відділу гортані. Функції голосового апарату та рухливість гортані не порушені.

Рак горла II стадії. Поширення процесу відбувається в слизисто-підслизовому шарі всього відділу гортані, частково виходить за його межі. Порушується рухливість голосових зв'язок.

Рак горла III стадії. Спостерігається проростання пухлини в навколишні тканини прилеглих відділів. Метастази поширюються в регіонарні лімфовузли.

Рак горла IV стадії. Пухлина охоплює більшу частину тканин гортані, метастази поширюються в вузли лімфи та в інші віддалено розташовані органи.

Постановка діагнозу відбувається на підставі даних інструментального дослідження гортані (ларингоскопія, МРТ, КТ) та результатів біопсії пухлини.

Методи лікування раку горла

Можливості лікування раку горла постійно вдосконалюються, що обумовлено широким впровадженням в практику органозберігаючих малоінвазивних методів на основі використання нових типів лазерних і ендоскопічних апаратів.

Стратегія лікування раку горла визначається його стадією.

При виявленні захворювання на ранньому етапі, найбільш ефективним методом лікування є видалення місцево-поширеної пухлини (в різному обсязі — субтотальні та тотальні резекції гортані). Операція проводиться як традиційним хірургічним способом, так і з використанням лазера (ендоскопічна лазерна деструкція пухлини). Також може використовуватися комбінація двох методів. При цьому перевага віддається органозберігаючому хірургічному втручанню та проведенню реконструктивних операцій з використанням різних ендопротезів (зокрема, на основі нікелід титану). Це дозволяє більш ефективно відновлювати дихальну / голосову функції пацієнтів і збільшити безрецидивну п'ятирічну виживаність до 82 %.

Широке застосування в променевій терапії знайшов метод лікування в умовах гіпербаричної оксигенації (при насиченні киснем в барокамері). Він дозволяє домогтися набагато ефективнішої деструкції пухлини, швидкої регенерації, зменшити ризик розвитку рубцевої деформації і мінімізувати негативний вплив іонізуючого випромінювання на прилеглі тканини. Променева терапія дозволяє вилікувати рак горла в 75-80 % випадків у пацієнтів з I-II стадіями, і до 30-40 % пацієнтів з III стадією. При наявності регіонарних / віддалених метастазів, як компонент комбінованого лікування, може використовуватися і хіміотерапія, з метою досягнення більш сприятливих результатів.

Профілактика раку горла

Своєчасно проведені профілактичні заходи дозволяють уникнути появи раку гортані. До основних заходів профілактики, що дозволяють знизити ризик виникнення раку горла, відносяться:

 • Припинення / обмеження тютюнопаління, зокрема і пасивного куріння (вдихання диму при палінні іншими особами), зловживання алкоголевмісними напоями. Поєднання куріння з вживанням алкоголю значно збільшує ризик захворіти на рак горла.
 • Застосування відповідних індивідуальних засобів захисту при роботі в зоні ризику.
 • Дотримання гігієни порожнини рота.
 • Своєчасне й адекватне лікування хронічних захворювань носоглотки та гортані (тонзиліти, фарингіти, ларингіти), з їх повною виліковуваністю.
 • Своєчасне виявлення доброякісних пухлин слизової оболонки порожнини рота (папілом, фібром, гіперплазії слизової) при відвідуванні стоматолога з біопсією утворення. При виявленні папілом вірусної етіології необхідно хірургічне видалення новоутворення з обов'язковим проходженням імуномодулюючого та противірусного лікування.

Чому так важливо вчасно відвідати онколога

При підозрі на малігнізацію пухлини необхідно пройти консультацію у лікаря-онколога, оскільки тільки рання діагностика раку горла дозволяє розраховувати на успішне лікування.

Ефективність терапії і прогноз на виліковність визначається стадією захворювання, на якій розпочато активне лікування. Що стосується прогнозу, то медіана п’ятирічної виживаності варіюється в широкому діапазоні:

 • на нульовій стадії («рак на місці» — in situ) — у такому випадку виявлення захворювання успіх становить близько 100-90 %;
 • на I стадії — 80 %;
 • II — 70 %;
 • III — 50 %;
 • на IV стадії (при наявності метастазів) — виживаність становить близько 18,5 %.

Статистика не залишає сумнівів: чим раніше ідентифіковано захворювання та чим раніше сталося відвідування онколога, тим більше у пацієнта шансів перемогти рак горла.

Автор статті:
Сушик Лілія Миколаївна
Стаж: 14 років
Cпеціалізація: Лікар-онколог першої категорії

Вiдгуки
Вiдгуки з фото
Залишити відгук:
Ваша оцінка:
Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті
phone
Допоможемо знайти лікаря
Ми вам передзвонимо найближчим часом
Подзвонити Замовити дзвінок
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Передзвоніть
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 067 000 00 00
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ